O3 ENERGY

Jak czytać rachunek za gaz?

Zakładając własną działalność musisz liczyć się z ogromem formalności czekającymi na Ciebie każdego dnia. Jeżeli wcześniej nie miałeś doświadczenia z rachunkami za gaz, powinieneś wiedzieć co dokładnie się na nich znajduje i jak prawidłowo je odczytywać. Jako kompleksowy doradca energetyczny dla firm z wieloletnim doświadczeniem pomożemy Ci rozszyfrować najważniejsze punkty na takim dokumencie tak, aby pierwsze faktury spływające do Twojego przedsiębiorstwa Cię nie zaskoczyły!

Rodzaje rachunków za gaz – dwa podstawowe sposoby rozliczania za media w firmie!

Zanim doradzimy Ci jak czytać faktury za gaz, zapoznamy Cię z podstawowymi rodzajami rachunków, z którymi będziesz mógł się spotkać podczas prowadzenia własnej firmy. Należą do nich faktury:

  • rozliczeniowe – uwzględniają koszty za realnie zużytą ilość mediów odczytaną z licznika. Obecnie w budynkach użytkowych przeważają liczniki inteligentne, które automatycznie zbierają dane i przekazują je do dostawcy energii, ale w przypadku tradycyjnych urządzeń należy samodzielnie je odczytywać;
  • prognozowane – uwzględniają koszty przewidywane oparte na historii zużycia gazu w ciągu roku. Często nie są one zgodne z realnym zużyciem energii, dlatego po rozliczeniu danego okresu możemy liczyć na zwrot lub konieczność dopłaty wynikające z różnicy wskazanej na fakturze a faktycznym wykorzystaniem mediów.

Najważniejsze pozycje na fakturze za gaz, czyli w jaki sposób czytać rachunki firmowe?

Wiesz już jakie są podstawowe rodzaje faktur za media – czas więc zastanowić się nad tym jak czytać rachunek za gaz. Przede wszystkim należy kompleksowo spojrzeć na to, co znajduje się na takim dokumencie. Oprócz danych przedsiębiorstwa, Twojego sprzedawcy, jak i informacji bankowych, na rachunku powinny znajdować się m.in.:

  • numer gazomierza – ośmiocyfrowy numer znajdujący się na liczniku;
  • grupa taryfowa – obliczona na podstawie średniego zużycia w ciągu roku;
  • rodzaj wykupionego abonamentu wraz ze stałą opłatą;
  • współczynnik konwersji – informacja o wydajności pobieranych mediów;
  • dystrybucja stała i zmienna – opłaty określone przez operatora oraz zużycia.

Potrzebujesz kompleksowej pomocy w odczytywaniu rachunków firmowych? Skorzystaj z usług O3 Energy – oferujemy kompleksowe doradztwo energetyczne dla firm oraz pełne wsparcie w formalnościach.

Call Now Button